Jaką drukarkę wybrać: laserową czy atramentową.

Podstawowe pytanie jakie musimy sobie zadać przed wyborem drukarki to:

  • jak dużo drukujemy

Przy ilościach powyżej 1000 stron miesięcznie zdecydowanie bardziej opłacalny jest zakup drukarki laserowej, tym bardziej że toner do drukarki laserowej przeważnie ma wydajność 2000 do 5000 stron (w starszych modelach dużo więcej), natomiast obecnie sprzedawane atramentówki zasilane są kartridżami o wydajności nawet jedynie 300 stron. Mniejsza wydajność atramentówek niesie za sobą konieczność częstszej wymiany kartridży, co pociąga za sobą zwiększenie kosztów eksploatacji drukarki.

  • jak często drukujemy

Jeżeli planujemy drukować często, kilka razy w tygodniu, ale w niewielkich ilościach, po kilka stron – idealna będzie atramentówka. Drukarki atramentowe nie muszą się rozgrzewać przed pierwszym wydrukiem, startują niemal od razu, więc szybciej dostaniemy wydruk. Przy sporadycznych wydrukach: raz na miesiąc, raz na kilka miesięcy kartridż z tuszem może jednak zaschnąć, a przywrócenie go do funkcjonalności może okazać się niemożliwe i zmusi nas do kupna nowego kartridża. W drukarce laserowej ten problem nie występuje. Jedyne co może nam grozić to zbrylowanie się proszku, wystarczy jednak wyjąć toner i lekko go ostukać (uwaga na wysypujący się proszek) – co rozwiązuje problem.

  • czy drukujemy wydruki czarno-białe czy kolorowe

Jakość wydruków kolorowych z laserówek zależy od tego co drukujemy. Przy wydrukach jednolitych powierzchni kolorowych (wykresy, słupki, kolorowy tekst), nawet tańsza drukarka laserowa poradzi sobie bez problemu, schody zaczynają się jednak gdy damy drukarce bardziej wymagające zadanie i chcemy wydrukować zdjęcia, cieniowania czy przejścia barw. Możemy się spodziewać wydruku z dużą ziarnistością i mało czytelnego. Dużo tańsza drukarka atramentowa poradzi sobie z tym bez problemu, dając bardzo dobre wydruki w fotograficznej jakości. Dzieje się tak z bardzo prozaicznego powodu: kolorowe, płynne tusze rozpuszczalnikowe w drukarce atramentowej łatwiej łączą się ze sobą niż kolorowe proszki, tonery w laserówce.

Podsumowując: jeżeli drukujemy duże ilości stron jednorazowo lub drukujemy po kilka kilkanaście stron ale sporadycznie, powinniśmy pomyśleć o drukarce laserowej. Pozwoli to znacznie obniżyć koszty wydruku, ale musimy przygotować się na dużo bardziej hałaśliwą pracę i większe zużycie prądu. Jeżeli natomiast zależy nam bardzo na drukowaniu w kolorze, ale w niezbyt dużych ilościach (do 20-30 stron) i co ważne drukujemy przynajmniej kilka razy w miesiącu powinniśmy wybrać drukarkę atramentową.