Zakup nowej drukarki laserowej

Kupno nowej drukarki jest wbrew pozorom niezwykle istotną decyzją. Powinniśmy kierować uwagę na szereg elementów by w przyszłości urządzenie drukujące całkowicie realizowało nasze oczekiwania. Wśród podstawowych pytań na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć niewątpliwie wyliczyć można:

  • Opcje które oferuje drukarka. Czy wystarczy nam wyłącznie drukowanie, jak w przypadku drukarki HP P1102, czy też potrzebowalibyśmy żeby nasza drukarka pozwalała również na skanowanie i kopiowanie. Mimo coraz to większej popularności dokumentów elektronicznych, nierzadko zdarzają się sytuacje w których pewien druk przyda się skopiować w formie papierowej. Dobrze o tym wiedzą przykładowo biura rachunkowe. Z urządzeń wielofunkcyjnych, bardzo popularnych ostatnimi czasy, wymienić można na przykład: Samsung M2070, czy Brother DCP-1610WE.
  • Łączność bezprzewodowa. Połączenie z wykorzystaniem sieci Wi-Fi staje się coraz popularniejsze i coraz częściej eksploatatorzy drukarek, kupując nowy model, kierują uwagę na ten parametr. Łączność Wi-Fi pozwala na bezprzewodową łączność komputera, laptopa, tabletu czy smartfona z urządzeniem drukującym. Dodatkowo dzięki łączności Wi-Fi kilka komputerów, a tym samych kilka stanowisk pracy, może korzystać z jednej drukarki. Samsung  M2070 nie posiada modułu Wi-Fi (choć dostępna na rynku jest wersja M2070W z Wi-Fi), posiada jednak możliwość łączności bezprzewodowej dzięki NFC, czyli po zbliżeniu smartfona, z zainstalowaną aplikacją do obsługi drukowania, jednym klawiszem możemy wysłać dokument do druku. Brother DCP-1610WE zaopatrzony jest w moduł Wi-Fi, który co więcej użytkownicy niezwykle dobrze oceniają z uwagi na prostotę instalacji i bezproblemową pracę. Drukarka HP P1102 nie zostało wyposażone w łączność Wi-Fi, chociaż istnieje jej poszerzona wersja HP P1102W z modułem Wi-Fi.
  • Prędkość drukowania i parametry druku. Aktualnie nader częstą szybkością druku urządzeń laserowych jest około 20 stron na minutę i taką plus minus szybkość osiągają Brother DCP-1610WE i Samsung M2070. Trochę szybsza jest HP P1102, której prędkość sięga 18 stron na minutę. O ile drukujemy często, ale pojedyncze dokumenty, istotnym parametrem jest też czas wydruku pierwszej strony. Samsung M2070 i HP P1102 zużywają na to około 8,5 sekundy, niewiele wolniejszy jest Brother DCP-1610WE, który wymaga około 10 sekund. Mając na uwadze parametry druku, czyli maksymalną rozdzielczość, wszystkie opisywane drukarki wykazują podobne wartości. Dla Brother DCP-1610WE używając trybu HQ1200 jest to 2400 x 600 dpi, w przypadku HP P1102 – HP FastRes 1200 dpi, podobnie Samsung m2070 – największa efektywna rozdzielczość 1200 x 1200 dpi. Prócz tego Samsung M2070 wyposażony jest w technologię ReCP (Rendering Engine for Clean Page) poprawiającą jakość drukowanych dokumentów.
toner Brother DCP-1610WE zamiennik
toner Brother DCP-1610WE zamiennik
  • Materiały eksploatacyjne – tonery. Cena tonerów w powiązaniu z liczbą wydrukowanych stron dają cenę wydruku pojedynczej strony, a wskutek tego koszt użytkowania drukarki. Toner Brother DCP-1610WE, analogicznie jak w innych urządzeniach Brother, oddzielony jest od bębna drukującego, dlatego po wyeksploatowaniu się tonera nie musimy podmieniać całego kompletu a jedynie sam toner. Toner Brother DCP-1610WE wystarcza na około 1000 stron, natomiast bęben starczy na około 10 000 stron. Toner Samsung M2070 także pozwala na wydrukowanie 1000 stron, a wielkość ta zliczana jest za pomocą chipa zliczającego zlokalizowanego w tonerze. Jeśli chodzi o drukarkę HP, toner HP P1102 pozwala na wydrukowanie 1600 stron przy 5% pokryciu, czyli dużo więcej, co bardzo znacząco przekłada się na koszty eksploatacji urządzenia.