Drukarka laserowa Samsung SL-M2026W

Wśród ważniejszych cech monochromatycznej, laserowej drukarki Samsung SL-M2026W wymienić można WPS – Wi-Fi Protected Setup, umożliwiający podłączenie drukarki do lokalnej sieci Wi-Fi za pomocą jednego przycisku. Jest to rozwiązanie przyspieszające i ułatwiające konfigurację drukarki. W drukarce wykorzystano również technologię NFC umożliwiającą wysyłanie dokumentów do druku z urządzeń przenośnych bez korzystania z Wi-Fi. Ponadto drukarka charakteryzuje się bardzo estetycznym wyglądem i kompaktowym wymiarom dzięki czemu nie będzie zajmowała zbyt dużo miejsca na biurku.

Parametry Samsung XPress SL-M2026W:

 • toner do Samsung SL-M2026Wprocesor: 400 MHz
 • standardowo zainstalowana pamięć: 64 MB
 • łączność z komputerem: Hi-Speed USB 2.0 Wi-Fi 802.11b/g/n
 • maksymalna rozdzielczość druku – 1200 x 1200 dpi, szybkość drukowania – do 20 stron na minutę
 • czas potrzebny na wydrukowanie pierwszej strony – poniżej 8,5 sekundy
 • maksymalna pojemność podajnika papieru – 150 arkuszy
 • maksymalna pojemność odbiornika papieru – 100 arkuszy
 • toner startowy zainstalowany w nowej drukarce – 500 stron przy 5% pokryciu
 • toner standardowy – 1000 stron przy 5% pokryciu
 • wymiary: szerokość 331 mm, głębokość 215 mm, wysokość 178 mm
 • waga: 3,97 kg
 • maksymalne zalecane obciążenie miesięczne: 10 000 stron

Drukarka HP P1102

Drukarka laserowa HP P1102 od wielu lat cieszy się sporym uznaniem wśród odbiorców i nazywana jest godnym następcą HP 1010, jednej z najlepszych drukarek laserowych.Do głównych walorów HP P1102 kontrahenci zaliczają: nieduże rozmiary, bezawaryjną pracę na co bez zaprzeczania znaczenie ma brak dodatkowych funkcji jak: NFC, WiFi, duplex itp. Z cech czysto technicznych urządzenie odróżnia się też szybką pracą – do 18 str/min i prędkością wydruku pierwszej strony ze stanu uśpienia – ok. 8,5 sekundy. Drukarka cieszy się więc dużą popularnością wśród niewymagających odbiorców. Z minusów pokazywanych przez nabywców na pierwsze miejsce wysuwa się spora głośność pracy drukarki – ok. 51dB, co jednak jest wynikiem zwyczajnym, trochę tylko odbiegającym od wyrobów firm konkurencyjnych, więc to raczej dość subiektywne wrażenie.Ogromna sprzedaż drukarek HP P1102 tłumaczy się wyraźnie na wysoką sprzedaż surowców eksploatacyjnych – tonerów używanych w tej drukarce. A to potem, nie ulega kwestii, przyczyniło się do obniżenia cen tonerów, przede wszystkim zamiennych. Toner HP P1102 wymiennik często to koszt niespełna 50 zł. Nie bez przyczyny sprzęt HP P1102 doczekała się miana niedrogiej w zakupie i eksploatacji.

 

Jaką drukarkę wybrać: laserową czy atramentową.

Podstawowe pytanie jakie musimy sobie zadać przed wyborem drukarki to:

 • jak dużo drukujemy

Przy ilościach powyżej 1000 stron miesięcznie zdecydowanie bardziej opłacalny jest zakup drukarki laserowej, tym bardziej że toner do drukarki laserowej przeważnie ma wydajność 2000 do 5000 stron (w starszych modelach dużo więcej), natomiast obecnie sprzedawane atramentówki zasilane są kartridżami o wydajności nawet jedynie 300 stron. Mniejsza wydajność atramentówek niesie za sobą konieczność częstszej wymiany kartridży, co pociąga za sobą zwiększenie kosztów eksploatacji drukarki.

 • jak często drukujemy

Jeżeli planujemy drukować często, kilka razy w tygodniu, ale w niewielkich ilościach, po kilka stron – idealna będzie atramentówka. Drukarki atramentowe nie muszą się rozgrzewać przed pierwszym wydrukiem, startują niemal od razu, więc szybciej dostaniemy wydruk. Przy sporadycznych wydrukach: raz na miesiąc, raz na kilka miesięcy kartridż z tuszem może jednak zaschnąć, a przywrócenie go do funkcjonalności może okazać się niemożliwe i zmusi nas do kupna nowego kartridża. W drukarce laserowej ten problem nie występuje. Jedyne co może nam grozić to zbrylowanie się proszku, wystarczy jednak wyjąć toner i lekko go ostukać (uwaga na wysypujący się proszek) – co rozwiązuje problem.

 • czy drukujemy wydruki czarno-białe czy kolorowe

Jakość wydruków kolorowych z laserówek zależy od tego co drukujemy. Przy wydrukach jednolitych powierzchni kolorowych (wykresy, słupki, kolorowy tekst), nawet tańsza drukarka laserowa poradzi sobie bez problemu, schody zaczynają się jednak gdy damy drukarce bardziej wymagające zadanie i chcemy wydrukować zdjęcia, cieniowania czy przejścia barw. Możemy się spodziewać wydruku z dużą ziarnistością i mało czytelnego. Dużo tańsza drukarka atramentowa poradzi sobie z tym bez problemu, dając bardzo dobre wydruki w fotograficznej jakości. Dzieje się tak z bardzo prozaicznego powodu: kolorowe, płynne tusze rozpuszczalnikowe w drukarce atramentowej łatwiej łączą się ze sobą niż kolorowe proszki, tonery w laserówce.

Podsumowując: jeżeli drukujemy duże ilości stron jednorazowo lub drukujemy po kilka kilkanaście stron ale sporadycznie, powinniśmy pomyśleć o drukarce laserowej. Pozwoli to znacznie obniżyć koszty wydruku, ale musimy przygotować się na dużo bardziej hałaśliwą pracę i większe zużycie prądu. Jeżeli natomiast zależy nam bardzo na drukowaniu w kolorze, ale w niezbyt dużych ilościach (do 20-30 stron) i co ważne drukujemy przynajmniej kilka razy w miesiącu powinniśmy wybrać drukarkę atramentową.

 

 


Nowe tonery i tusze w ofercie

toner do HP 79A zamiennik 156 toner do Brother TN-1090 zamiennik 156 toner do Samsung MLT-D111 zamiennik 156 toner do Brother TN-1030 zamiennik 156
toner do HP 79A toner do Brother TN-1090 toner do Samsung M2022W toner do Brother DCP-1610WE

 

Zakup nowej drukarki laserowej

Kupno nowej drukarki jest wbrew pozorom niezwykle istotną decyzją. Powinniśmy kierować uwagę na szereg elementów by w przyszłości urządzenie drukujące całkowicie realizowało nasze oczekiwania. Wśród podstawowych pytań na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć niewątpliwie wyliczyć można:

 • Opcje które oferuje drukarka. Czy wystarczy nam wyłącznie drukowanie, jak w przypadku drukarki HP P1102, czy też potrzebowalibyśmy żeby nasza drukarka pozwalała również na skanowanie i kopiowanie. Mimo coraz to większej popularności dokumentów elektronicznych, nierzadko zdarzają się sytuacje w których pewien druk przyda się skopiować w formie papierowej. Dobrze o tym wiedzą przykładowo biura rachunkowe. Z urządzeń wielofunkcyjnych, bardzo popularnych ostatnimi czasy, wymienić można na przykład: Samsung M2070, czy Brother DCP-1610WE.
 • Łączność bezprzewodowa. Połączenie z wykorzystaniem sieci Wi-Fi staje się coraz popularniejsze i coraz częściej eksploatatorzy drukarek, kupując nowy model, kierują uwagę na ten parametr. Łączność Wi-Fi pozwala na bezprzewodową łączność komputera, laptopa, tabletu czy smartfona z urządzeniem drukującym. Dodatkowo dzięki łączności Wi-Fi kilka komputerów, a tym samych kilka stanowisk pracy, może korzystać z jednej drukarki. Samsung  M2070 nie posiada modułu Wi-Fi (choć dostępna na rynku jest wersja M2070W z Wi-Fi), posiada jednak możliwość łączności bezprzewodowej dzięki NFC, czyli po zbliżeniu smartfona, z zainstalowaną aplikacją do obsługi drukowania, jednym klawiszem możemy wysłać dokument do druku. Brother DCP-1610WE zaopatrzony jest w moduł Wi-Fi, który co więcej użytkownicy niezwykle dobrze oceniają z uwagi na prostotę instalacji i bezproblemową pracę. Drukarka HP P1102 nie zostało wyposażone w łączność Wi-Fi, chociaż istnieje jej poszerzona wersja HP P1102W z modułem Wi-Fi.
 • Prędkość drukowania i parametry druku. Aktualnie nader częstą szybkością druku urządzeń laserowych jest około 20 stron na minutę i taką plus minus szybkość osiągają Brother DCP-1610WE i Samsung M2070. Trochę szybsza jest HP P1102, której prędkość sięga 18 stron na minutę. O ile drukujemy często, ale pojedyncze dokumenty, istotnym parametrem jest też czas wydruku pierwszej strony. Samsung M2070 i HP P1102 zużywają na to około 8,5 sekundy, niewiele wolniejszy jest Brother DCP-1610WE, który wymaga około 10 sekund. Mając na uwadze parametry druku, czyli maksymalną rozdzielczość, wszystkie opisywane drukarki wykazują podobne wartości. Dla Brother DCP-1610WE używając trybu HQ1200 jest to 2400 x 600 dpi, w przypadku HP P1102 – HP FastRes 1200 dpi, podobnie Samsung m2070 – największa efektywna rozdzielczość 1200 x 1200 dpi. Prócz tego Samsung M2070 wyposażony jest w technologię ReCP (Rendering Engine for Clean Page) poprawiającą jakość drukowanych dokumentów.
toner Brother DCP-1610WE zamiennik
toner Brother DCP-1610WE zamiennik
 • Materiały eksploatacyjne – tonery. Cena tonerów w powiązaniu z liczbą wydrukowanych stron dają cenę wydruku pojedynczej strony, a wskutek tego koszt użytkowania drukarki. Toner Brother DCP-1610WE, analogicznie jak w innych urządzeniach Brother, oddzielony jest od bębna drukującego, dlatego po wyeksploatowaniu się tonera nie musimy podmieniać całego kompletu a jedynie sam toner. Toner Brother DCP-1610WE wystarcza na około 1000 stron, natomiast bęben starczy na około 10 000 stron. Toner Samsung M2070 także pozwala na wydrukowanie 1000 stron, a wielkość ta zliczana jest za pomocą chipa zliczającego zlokalizowanego w tonerze. Jeśli chodzi o drukarkę HP, toner HP P1102 pozwala na wydrukowanie 1600 stron przy 5% pokryciu, czyli dużo więcej, co bardzo znacząco przekłada się na koszty eksploatacji urządzenia.

 


Proponowane tonery

toner do HP 85A zamiennik 156 toner do Brother TN-450 zamiennik 156 toner do Brother TN-1030 zamiennik 156 toner do Samsung ML-2165 zamiennik 156
toner do HP P1102W toner do Brother HL-2130 toner do Brother DCP-1512e toner do Samsung ML-2160

Drukarka do biura księgowego

Biura rachunkowe są dość symptomatycznymi firmami mając na uwadze rozległe liczebności tworzonych dokumentów. Na jakie więc parametry drukarki trzeba zwracać uwagę nabywając narzędzie do biura rachunkowego?

 • zastosowanie kopiarki – biura księgowe nadzwyczaj często wybierają urządzenia umożliwiające kopiowanie dokumentów gwoli ich zaksięgowania i utrwalania odbitki
 • automatyczny duplex – niezmiernie podstawowa funkcja dla biur rachunkowych, gdyż nader często dokumenty drukowane są obustronnie, a duplex ręczny jest ogromnie niedogodny
 • czas wydruku pierwszej strony i prędkość druku – przy drukowaniu częstym i dużych wielkości dokumentów może mieć to duże znaczenie, oszczędzając czas. Czas wydruku pierwszej strony w granicach 8-9 sekund jest rezultatem na ogół występującym w drukarkach. Szybkość druku ponad 20 stron na minutę jest wynikiem wyjątkowo akuratnym
 • koszty eksploatacji, czyli koszt wydruku poszczególnej strony – jest to jeden z głównych parametrów którymi powinno się kierować. Biura rachunkowe eksploatują nader znaczące ilości materiałów eksploatacyjnych: tonerów albo tuszów i jest to ogromnie znacząca pozycja w miesięcznym budżecie- atramentowa czy laserowa technika druku. Biura rachunkowe zdecydowanie nagminniej decydują się na drukarki laserowe, głównie z racji większej prędkości druku i niższych kosztów eksploatacji.

Z drukarek dostępnych na rynku nadzwyczaj dobrze warunki te realizuje laserowe urządzenie wielozadaniowe Brother DCP-L2500D. Maszyna wyekwipowana jest rzecz jasna w funkcje kopiowania i duplexu. Co więcej, prędkość druku: 26 stron na minutę, jest rezultatem realnie ułatwiającym robotę. Toner Brother DCP-L2500D ma wydajność 2600 stron przy 5% pokryciu strony co przy współcześnie sprzedawanych urządzeniach uznać wypada za wynik bardzo stosowny. Dostępne są również zamienniki tonera do Brother DCP-L2500D co ewidentnie obniża koszty eksploatacji, a wybór odpowiedniego producenta wymienników pozwoli na wydruki wysokiej jakości.

 

 


Proponowane tusze

tusz HP 650 156 tusz HP 652 156 tusz HP 301 156 tusz HP 704 156
tusz HP 650 tusz HP 652 tusz HP 301 tusz HP 704

 

HP OfficeJet 4650

Kolorowe, atramentowe urządzenie wielofunkcyjne HP oferujące:

 • drukowanie
 • skanowanie
 • kopiowanie
 • faksowanie

Kompaktowa urządzenie wielofunkcyjne cieszy się bardzo dużą popularnością, czego zasługą jest korzystna cena w stosunku do oferowanych możliwości. Z niewątpliwych atutów wymienić można z pewnością automatyczny duplex, ułatwiający i przyspieszający pracę, oraz łączność Wi-Fi, pozwalająca korzystać z urządzenia kilku komputerom jednocześnie. Łączność Wi-Fi pozwala także na drukowanie z urządzeń przenośnych.

Dane techniczne:

 • wyświetlacz LCD o przekątnej 2,2 cala
 • maksymalna pojemność podajnika papieru – 100 arkuszy
 • maksymalna pojemność odbiornika papieru – 25 arkuszy
 • drukowanie: czas wydruku pierwszej strony w czerni – 18 sekund, w kolorze – 20 sekund, prędkość druku – 9,5 strony na minutę w czerni, 6,8 strony na minutę w kolorze, maksymalna rozdzielczość – 4800 x 1200 dpi,
 • skanowanie: skaner płaski z podajnikiem dokumentów ADF, prędkość skanowania w czerni – 8 stron na minutę, w kolorze 4 strony na minutę, maksymalna optyczna rozdzielczość skanowania – 1200 x 1200 dpi, skanowanie w 256-cio stopniowej skali szarości lub w kolorze 24-bitowym,
 • kopiowanie: szybkość kopiowania w czerni – 7,5 sekundy, w kolorze – 4 sekundy, maksymalna rozdzielczość kopiowania – 600 x 300 dpi, skalowalność kopiowanych dokumentów – 25-400%, maksymalna liczba kopii – 25,
 • faks: prędkość transmisji – 4 sekundy na stronę, maksymalna rozdzielczość faksowania – 1200 x 1200 dpi,
 • łączność z komputerem: USB 2,0, Wi-Fi: 802.11b, 802.11g, 802.11n
 • wymiary: szerokość – 445 mm, wysokość – 190 mm, głębokość – 369 mm
 • waga: 6,55 kg
 • automatyczny druk dwustronny
 • procesor: 360 MHz
 • pamięć: 64 MB
 • wkłady drukujące: tusz HP 302 czarny, tusz HP 302 kolor

Urządzenie drukujące Samsung ML-2165

W do biura i domu.Dzisiejsze drukarki dostarczają użytkownikom znacznie więcej niż wyłącznie same osiąganie wydruków. Aktualnie postaram się opisać drukarkę Samsung ML-2165W, która z pewnością imponuje osiągnięciami i możliwościami jakie dostarcza konsumentom. Prędkość druku przedstawianej drukarki, do 20 stron na minutę, wpisuje się w osiągnięcia większości drukarek, np. urządzenie drukujące Brother DCP 7055 ma identyczną szybkość druku – do 20 stron na minutę i HP P1102 – 19 stron na minutę.

toner do Samsung ML-2165Identycznie jest z czasami oczekiwania na wydruk pierwszej strony ze stanu gotowości – 8,5 sekundy, dla skonfrontowania:

 • Brother DCP 7055 – 10 sekund
 • HP P1102 odpowiednio 8,5 sekundy z trybu Auto-Off.

Prezentowana drukarka jest również najcichsza z zestawianych. Stopień hałasu w czasie drukowania:

 • drukarka Samsung Ml-2165W – poniżej 50 dBa,
 • drukarka Brother DCP 7055 – 53dBa,
 • drukarka HP P1102 – 64 dBa.

Prezentowaną drukarkę Samsung ML-2165W wyróżniają jednakże funkcje specjalne w jakie urządził je wytwórca. Na specjalną uwagę zapracuje funkcja połączenia drukarki z urządzeniami przenośnymi dzięki Wi-Fi Direct. Smartfon, tablet czy notebook jest w stanie wysyłać pliki do druku wprost, bez używania centralnego punktu dostępowego – routera. Wystarczy zainstalować właściwe oprogramowanie na urządzeniu przenośnym i drukować jednym kliknięciem.

Odrębną sprawą jest koszt wydruku jednej strony z zestawianych urządzeń: wartość wydruku jednej strony stosując kartridża oryginalnego do Samsung ML-2165W – około 18 groszy; koszt wydruku jednej strony używając toner Samsung ML-2165W zamiennik – około 7 groszy za stronę. Dla skonfrontowania cena jednej strony stosując zamienników dla: Brother DCP 7055 – około 2 groszy, HP P1102 – około 4 groszy

 

Wybór drukarki: laserówka a może atramentówka.

Nad skonstruowanym wyżej pytaniem powinniśmy się nader dobrze zastanowić przed nabytkiem urządzenia, dlatego że wybór ten przymusi nas w przyszłości do wyposażania się w tonery do danej drukarki przez cały czas eksploatacji urządzenia. Nade wszystko wypada zadać sobie pytanie ile zamyślamy co miesiąc korzystać z urządzenia, również jak często planujemy z kupionego urządzenia korzystać. W przypadku kiedy nasze comiesięczne ilości wydruków przewyższą 1000 stron powinniśmy na poważnie pomyśleć o nabyciu drukarki laserowej. Kasety do urządzeń laserowych mają zwykle zdolność produkcyjną ok. 1500-5000 stron, toner do drukarki Brother HL-1112E zamiennik ma wydajność ok. 1500 stron przy 5% pokryciu, z kolei wkłady z tuszem potrafią mieć wydajność zaledwie tylko 300 stron, co na nieszczęście zmusiłoby nas do nierzadkiego wyposażania się w tusze. Innym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać powinno być: ile razy co miesiąc korzystamy z urządzenia. Tu inicjatywę mają popularne plujki. Atramentówka może drukować z marszu, z kolei laserówka chce parę sekund na rozgrzanie, toner zamiennik do Brother HL-1112E potrzebuje do 10 sekundy. Częste uruchamianie nawet służy tuszom, powstrzymuje to przed ich zaschnięciem. Następnym ważkim parametrem jest to czy drukować będziemy wydruki w czerni, czy też w palecie kolorów. Z wydrukami monochromatycznymi nawet ekonomiczny jak na przykład toner do drukarki Brother HL-1112E radzi sobie porządnie, wszelako jednak do osiągnięcia zdjęć lub grafik z wykorzystaniem technologii laserowej potrzebujemy urządzenia wysokobudżetowej. Bez problemu radzą sobie z tym nawet wyjątkowo tanie słynne plujki.

 

Brother HL-1112E czy urządzenie wielofunkcyjne Brother DCP-1512E?

Mimo iż monitorujemy wielki rozwój druków elektronicznych to urządzenia drukujące tradycyjnie na papierze nie prędko przejdą do lamusa. Coraz więcej użytkowników zastanawia się czy zdecydować się na małą kompaktową drukarkę laserową czy pokusić się o zakup kombajnu wielofunkcyjnego pozwalającego poza drukowaniem dodatkowo skanować i kopiować dokumenty. Wbrew pozorom dosyć często spotykamy się z sytuacją gdy chcemy jakiś druk zastąpić formą cyfrową, przykładowo dla wysłania go drogą e-mailową. Nieraz przytrafiają się także sytuacje gdy potrzebujemy kopii papierowej przykładowo w celu wydłużenia żywotności paragonu termicznego ze sklepu, który jest zarazem gwarancją na kupiony sprzęt.

Zarówno drukarka Brother HL-1112E jak i urządzenie wielofunkcyjne Brother DCP-1512E charakteryzują się jednakowymi parametrami jeżeli chodzi o samo drukowanie:

 • rozdzielczość w trybie HQ1200 – 2400 x 600 dpi,
 • prędkość druku – 20 stron na minutę,
 • czas niezbędny na wydrukowanie pierwszej strony – poniżej 10 sekund

Urządzenie wielofunkcyjne Brother DCP-1512E oferuje oczywiście dodatkowe funkcje:

 • skaner z rozdzielczością optyczną: 600 x 1200 dpi zaś interpolowaną 19200 x 19200 dpi,
 • kopiarka w rozdzielczości 600 x 600 dpi z możliwością zmniejszania/zwiększania od 25% do 400%

Niejednokrotnie zarówno w drukarkach jak i w kombajnach wielofunkcyjnych stosowane są te same materiały eksploatacyjne. Toner Brother HL-1112E i toner Brother DCP-1512E to ta sama jednostka oznaczonego numerem TN-1030 i jest on oddzielony od bębna drukującego o numerze DR-1030. Rozdzielenie tych modułów jest bardzo dobre z punktu widzenia użytkownika, ponieważ po zużyciu się proszku drukującego – tonera, nie jesteśmy zmuszeni do zakupu całego zestawu: toner + bęben, a wyłącznie sam toner. Ma to oczywiście przełożenie na zmniejszenie kosztów użytkowania urządzenia. Toner Brother HL-1112E czy też toner Brother DCP-1512E powinien wydrukować około 1000-1500 stron. Bęben wykorzystywany w obu urządzeniach – DR-1030 pozwala na około 10 000 stron. Jednak po przejściu tej ilości wcale nie musimy od razu kupować nowy bęben. Jeśli na wydrukach nie zauważamy pogorszenia jakości spowodowanego zużyciem bębna w zasadzie możemy nasze działania ograniczyć do skasowania licznika bębna i nadal używać stary bęben.

Proces wymiany bębna w drukarce Brother HL-1112E:

 1. Otwórz przednią pokrywę
 2. Wyjmij stary bęben z tonerem z drukarki
 3. Wyjmij z zużytego bębna toner
 4. Włóż toner do nowego bębna
 5. Włóż nowy bęben do urządzenia
 6. Zanim zamkniesz przednią pokrywę wciśnij przycisk Power 4 razy
 7. Zamknij przednią pokrywę. Bęben jest wyzerowany i można w dalszym ciągu korzystać z drukarki.

Oczywiście jeżeli chcemy tylko zresetować bęben omijamy punkty 2, 3, 4 i 5

 

Procedura wymiany bębna w kombajnie Brother DCP-1512E:

 1. Przy włączonym urządzeniu otwórz górną pokrywę
 2. Wyjmij wyeksploatowany bęben z tonerem z drukarki
 3. Wyjmij toner z zużytego bębna
 4. Włóż toner do nowego bębna
 5. Włóż nowy bęben z tonerem do urządzenia
 6. Zamknij górną pokrywę skanera
 7. Wciśnij przycisk Menu
 8. Wciśnij przycisk Up albo Down i wybierz Machine Info. Zaakceptuj OK
 9. Naciśnij przycisk Up lub Down i wybierz Reset Drum przytrzymując klawisz OK przez 3 sekundy
 10. Naciśnij przycisk Up aby wyzerować licznik bębna
 11. Wciśnij Stop/Exit. Bęben jest zresetowany i możemy dalej korzystać z drukarki.

Oczywiście jeśli potrzebujemy tylko zresetować bęben omijamy punkty od 1 do 6.

 

Zakup drukarki – Brother DCP-1610WE, Samsung M2070, HP P1102

Samsung m2070Zakup nowej drukarki jest wbrew pozorom bardzo znaczącą decyzją. Powinniśmy zwracać uwagę na niemało parametrów żeby w przyszłości urządzenie drukujące w całości spełniało nasze oczekiwania. Wśród najbardziej zasadniczych pytań na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć z pewnością wyszczególnić należy:

 1. Opcje jakie oferuje drukarka. Czy wystarczy nam jedynie drukowanie, jak na przykład drukarka HP P1102, czy też pożądalibyśmy ażeby nasze urządzenie pozwalało również na skanowanie i kopiowanie. Pomimo coraz większej popularności druków elektronicznych, nierzadko zdarzają się sytuacje w których jakiś dokument przyda się skopiować w formie papierowej. Dobrze to znają przykładowo biura rachunkowe. Z urządzeń wielofunkcyjnych, bardzo popularnych ostatnio, wymienić można na przykład: Samsung M2070, czy Brother DCP-1610WE.
 2. toner do Samsung M2070Łączność bezprzewodowa. Połączenie przy użyciu sieci Wi-Fi staje się coraz popularniejsze i coraz częściej użytkownicy sprzętu drukującego, nabywając nowy model, kierują uwagę na ten parametr. Łączność Wi-Fi pozwala na bezprzewodową łączność komputera, laptopa, tabletu czy smartfona z urządzeniem drukującym. Ponadto dzięki łączności Wi-Fi kilka komputerów, a tym samych kilka stanowisk pracy, może korzystać z jednego urządzenia drukującego. Samsung  M2070 nie jest zaopatrzony w moduł Wi-Fi (choć dostępny jest model M2070W z Wi-Fi), posiada natomiast opcję łączności bezprzewodowej dzięki NFC, czyli po zbliżeniu smartfona, z zainstalowaną aplikacją do druku, pojedynczym klawiszem możemy posłać dokument do druku. Brother DCP-1610WE zaopatrzony jest w moduł Wi-Fi, który na dodatek użytkownicy bardzo dobrze oceniają z uwagi na prostotę instalacji i bezproblemową pracę. Drukarka HP P1102 nie posiada łączności bezprzewodowej, chociaż istnieje jej rozbudowana wersja HP P1102W z modułem Wi-Fi.
 3. Szybkość drukowania i parametry druku. Aktualnie bardzo często osiąganą szybkością druku drukarek laserowych jest około 20 stron na minutę i taką z grubsza szybkość osiągają Brother DCP-1610WE i Samsung M2070. Niewiele szybsza jest HP P1102, której szybkość dochodzi do 18 stron na minutę. Jeżeli drukujemy często, ale pojedyncze dokumenty, ważnym parametrem jest też czas potrzebny na wydrukowanie pierwszej strony. Samsung M2070 i HP P1102 potrzebują na to około 8,5 sekundy, nieco wolniejszy jest Brother DCP-1610WE, który potrzebuje około 10 sekund. Patrząc na parametry druku, czyli maksymalną rozdzielczość, wszystkie trzy drukarki przejawiają podobne wartości. W przypadku Brother DCP-1610WE używając trybu HQ1200 jest to wartość 2400 x 600 dpi, dla HP P1102 – HP FastRes 1200 dpi, podobnie Samsung m2070 – maksymalna efektywna rozdzielczość 1200 x 1200 dpi. Prócz tego Samsung M2070 wyposażony jest w technologię ReCP (Rendering Engine for Clean Page) poprawiającą jakość drukowanych dokumentów.
 4. Materiały eksploatacyjne czyli tonery. Cena tonerów w skojarzeniu z liczbą wydrukowanych stron dają cenę wydruku pojedynczej strony, a tym samym koszt użytkowania drukarki. Toner Brother DCP-1610WE, podobnie jak w innych urządzeniach Brother, oddzielony jest od bębna drukującego, stąd po zużytkowaniu się proszku nie musimy kupować całego kartridża a jedynie sam toner. Toner Brother DCP-1610WE pozwala na wydrukowanie około 1000 stron, tymczasem bęben starczy na około 10 000 stron. Toner Samsung M2070 także wystarcza na 1000 stron, a liczba ta zliczana jest za pomocą chipa zliczającego zamontowanego w tonerze. Jeśli chodzi o drukarkę HP, toner HP P1102 pozwala na wydrukowanie 1600 stron przy 5% pokryciu, czyli sporo więcej, co bardzo znacząco przekłada się na koszty eksploatacji drukarki.

 

Tusz HP 650

Wielu nabywców drukarek przed zakupem nowego urządzenia ma zasadniczy dylemat: czy zdecydować się na coraz bardziej popularne laserówki, czy też wybrać nadal najpopularniejsze urządzenie atramentowe. Wybór zależy w zasadzie od przyszłego wykorzystania drukarki: jak dużo zamierzamy drukować, jak często będziemy korzystać z drukarki, czy potrzebujemy funkcji skanowania i kopiowania, czy potrzebujemy drukarki czarno-białej, czy też potrzebujemy drukarki kolorowej, na przykład do zdjęć. Szczególnie ostatnia kwestia może okazać się niezwykle istotne. Jeżeli postanowimy kupić urządzenie drukujące w kolorze to różnice między drukarką laserową a atramentową są ogromne. Głównie patrząc na wymiary drukarki. W drukarkach laserowych używane są spore kartridże których rozmiar musi być co najmniej taki jak szerokość drukowanej strony. W drukarkach kolorowych muszą być zainstalowane cztery takie wkłady. W drukarkach atramentowych rozmiar drukowanej kartki nie ma większego znaczenia, gdyż kartridże przemieszczają się po całej szerokości kartki, a dodatkowo kolorowe tusze są zazwyczaj zamknięte w jednym kartridżu. Urządzenia laserowe są wskutek tego dużo większe od atramentowych i właściwie z trudem zmieścić je na biurku. Mimo dużo większej wydajności wkładów laserowych niż atramentowych, różnica w cenie pomiędzy czterema wkładami laserowymi a dwoma atramentowymi są na ogół bardzo duże, stąd koszty eksploatacji bardzo się różnią, ze wskazaniem na atramentowe. Niewątpliwą wadą wkładów atramentowych są wysychające dysze. Jeżeli zostawimy urządzenie na kilka miesięcy nic w tym czasie nie drukując, raczej możemy się nastawić na zakup nowych tuszów. W urządzeniach w których wymieniane są tylko pojemniki z tuszem, możemy być zmuszenie do wymiany głowic, co wiąże się przeważnie ze sporym wydatkiem.

Tusz HP 650 czarny używany między innymi w urządzeniu HP Ink Advantage 2545 ma wydajność zaledwie 360 stron, a tusz HP 650 kolorowy tylko 200 stron przy 5% pokryciu. Jest to zatem rozwiązanie dla nabywców nie drukujących zbyt dużo. Rekomendowane miesięczne obciążenie na tym urządzeniu to 100 – 250 stron miesięcznie, a maksymalne 1000 stron.

HP Ink Advantage charakteryzuje się dobrymi parametrami druku:maksymalna optymalizowana rozdzielczość w kolorze na papierze fotograficznym – 4800 x 1200 dpi,rozdzielczość w czerni – 600 x 600 dpi,szybkość druku w trybie roboczym: w kolorze – do 16 stron na minutę, w czerni – do 20 stron/min,czas do wydruku pierwszej strony: w kolorze 24 sek, w czerni 17 sek.

 

Porównanie urządzeń wielofunkcyjnych: HP LaserJet Pro M125A, Brother DCP-1510E i Samsung SL-M2070

Pomimo coraz większej powszechności dokumentów elektronicznych często korzystamy z papierowych form dokumentów i często spotykamy się z sytuacją gdy mamy jakiś dokument skopiować lub zmienić na formę elektroniczną. Nie dziwi w związku z tym coraz większa popularność urządzeń wielofunkcyjnych pozwalających na takie właśnie zadania. Tym bardziej że używane są w nich tonery takie same co w zwykłych drukarkach laserowych, a zatem ich cena jest jednakowa w przypadku urządzeń wielofunkcyjnych i drukarek laserowych. Ceny samych urządzeń wielofunkcyjnych również nie są już zbyt duże. Dokładając do ceny normalnej drukarki laserowej około 100 zł możemy kupić urządzenie wielofunkcyjne.Zestawmy urządzenia wielofunkcyjne trzech najbardziej znanych producentów, a więc:

 • HP LaserJet Pro M125A
 • Brother DCP-1510E
 • Samsung SL-M2070

Wszystkie trzy urządzenia drukują w technologii laserowej i rzecz jasna posiadają kluczowe funkcje, czyli: drukowanie, skanowanie oraz kopiowanie.Wśród cech na które bardzo często uwagę kierują użytkownicy jest szybkość druku i czas konieczny na wydrukowanie pierwszej strony. Jeżeli chodzi o prędkość druku wszystkie omawiane urządzenia charakteryzują się podobną prędkością – w przybliżeniu 20 stron na minutę, jeśli chodzi o czas do pierwszego wydruku tu pierwszy jest Samsung SL-M2070 – około 8,5 sekundy, HP M125A – 9,5 sek., a Brother DCP-1510E – około 10 sekund.Jeżeli chodzi o rekomendowane optymalne miesięczne obciążenia tutaj także Samsung jest przygotowany do cięższej pracy – 10 000 stron miesięcznie, HP M125A – 8 000 stron miesięcznie, a Brother – 9 000 stron na miesiąc.

Spore różnice widać przy maksymalnej rozdzielczości druku. Brother DCP-1510E dzięki technologii HQ1200 sięga 2400 x 600 dpi, a Samsung SL-M2070 – 1200 x 1200 dpi. Wynik urządzenia HP to 600 x 600 dpi.

Wszystkie trzy urządzenia mają podajniki papieru na około 150 arkuszy, a odbiorniki na 100, jedynie Brother ma odbiornik tylko na 50 stron. Optyczne rozdzielczości skanerów w prezentowanych urządzeniach są właściwie zbliżone – około 1200 dpi, Brother DCP-1510E ma niewiele niższą rozdzielczość optyczną – 600 x 1200 dpi, za to rozdzielczość interpolowana to aż 19 200 x 19 200 dpi. Dla porównania rozdzielczość interpolowana Samsung SL-M2070 to 4800 x 4800 dpi. Każde z urządzeń pozwala na skalowanie kopiowanych materiałów od 25% do 400% i wszystkie pozwalają na wielokrotne kserowanie do 99 kopii. Żadne z urządzeń nie posiada faksu.Jak wynika z powyższych porównań urządzenie Brother DCP-1510E mimo że posiada najwolniejszy procesor – 200 MHz i najmniej pamięci RAM – 16 MB, radzi sobie tak samo dobrze jak konkurencja. HP M125A i Samsung SL-M2070 mają procesory taktowane z podobną szybkością – 600 MHz i posiadają tyle samo zainstalowanej pamięci RAM – 128 MB. Skala hałasu emitowanego podczas pracy prezentuje się w opisywanych kombajnach bardzo podobnie, około 50 dB, nieznacznie cichszy jest HP M125A – 48 dB.

Wielu nabywcom zależy aby urządzenie zajmowało jak najmniej miejsca na biurku i niejednokrotnie na ten parametr kieruje znaczącą uwagę. Brother i Samsung posiadają dość zbliżone wymiary:

 • Brother DCP-1510E – szer/gł/wys – 385 x 340 x 255 mm
 • Samsung SL-M2070 – szer/gł/wys – 406 x 360 x 253 mm

Nieco większe wymiary ma HP M125A – szer/gł/wys – 420 x 438 x 254 mm

Ostatnią sprawą, chyba najważniejszą z punktu widzenia klienta, jest ekonomiczna strona używania urządzenia, to znaczy koszt materiałów eksploatacyjnych. Brother DCP-1510E podobnie jak inne drukarki tego producenta ma toner odseparowany od bębna drukującego. Dla konsumenta ma to takie znaczenia, że po zużyciu się tonera nie jesteśmy zmuszeni kupować całego zespołu, czyli tonera i bębna a zaledwie sam toner. W urządzeniu wykorzystywany jest toner TN-1030 o wydajności około 1000 stron przy 5% pokryciu i bęben z prognozowaną wydajnością 10 000 stron. do urządzenia dostajemy} toner startowy z wydajnością około 1000 stron. W kombajnie HP M125A wykorzystywany jest toner 83A z wydajnością około 1500 stron, a przy zakupie dostajemy toner wystarczający na 700 stron. Toner Samsung M2070, o symbolu MLT-D111 ma wydajność 1000 stron, a toner startowy starcza na 500 stron.